ЗАЛИШИТИ ВІДГУК

Отець Андрій Зелінський ТІ провів лекцію на тему «Роздуми про ідентичність УГКЦ»

Отець Андрій Зелінський ТІ провів лекцію на тему «Роздуми про ідентичність УГКЦ»
27 10:27 2019 0 коментарів 628 переглядів

Вчора, 26 лютого 2019 р. Б., до Київської Трьохсвятительської духовної семінарії завітав радник Отця і Глави УГКЦ зі стратегії комунікації, викладач КТДС о. Андрій Зелінський, ТІ. Отець провів для семінарійної спільноти лекцію на тему «Роздуми про ідентичність УГКЦ».

Перед початком заходу із вітальним словом виступив ректор семінарії прот. Петро Жук, який промовив: «Сьогодні маємо прекрасну нагоду вітати між нами о. Андрія Зелінського. Із поміж багатьох титулів, які окреслюють діяльність отця, виділю два: єзуїт та викладач КТДС... Отець Андрій приїхав до нас із надзвичайно важливою місією, яку отримав із рук Блаженнішого Святослава. Ця місія – розповісти про ідентичність нашої Церкви, її природу».

Відтак розпочалася сама лекція. Отець Андрій розповів про ідентичність Київського християнства, наголосив, що важливо знати, звідки ми родом, хто ми є. Були дві складові презентації:

1. Загальний широкий соціокультурний контекст, у якому розглядалася місія нашої Церкви.

2. Церковна ідентичність.

Також доповідач окреслив виклики, які сьогодні стоять перед нашою Церквою, а саме:

1. «Одержавлення» Церкви.

2. Зовнішня агресія.

3. Виклик сучасності.

Щодо першого пункту, як промовив отець Андрій, наша Церква завжди була державотворчою, але ніколи не була державною.

Пізніше отець-єзуїт розповів про історичний та культурний контекст, у якому перебував наш народ. Протягом історії українці завжди були втягнені у різні геополітичні проекти, і тому сьогодні так важко знайти ідею, яка б об’єднувала всіх українців, які ніколи не говорили однією мовою, не ходили до однієї Церкви, які мали різне минуле. Тому наша мета – шукати власних джерел. А ми є родом із Софії Київської. Не з будівлі, але з мудрості. Софія Київська – це цінності та відносини, збудовані на їхній основі. Ось ці 9 ключових цінностей нашого народу:

1. Свободолюбність. Наш гімн містить слова «душу й тіло ми положим за нашу свободу».

2. Справедливість. Відповідність істині, турбота про убогих, удів, сиріт, спільне благо.

3. Софійність. Мудрість втілена, практична мудрість, імплементація в побуті трансцендентних цінностей, впорядкованість, повага до науки та освіти.

4. Соборність. Колективність прийняття рішень як механізм легітимації нормативності. Традиція демократичних процедур.

5. Сакральність. Особливе ставлення до творіння, глибинний вимір матеріальної дійсності.

6. Сердечність. «Софія живе в серці» (Григорій Сковорода).

7. Спасительність. Страждання заради спільного блага, телеологічна жертовність, біль як механізм внутрішнього росту, політичне месіанство.

8. Стратегічність.

9. Диво. Естетика буття, трансцендентний вимір дійсності, джерело натхнення та життєвої енергії.

Софія Київська – геном української самобутності. Київська мудрість у нашому народі проявлялася в культурі, літературі та письменстві, різних особах... І тому можемо говорити про софійні маркери, сліди. Отець назвав це топологією софійності: як вона виявлялася, де була? Відповідь: особи, події, тексти, традиція. Наше завдання полягає у пошуку слідів Божої мудрості у нашій культурі.

Також отець розповів про послання Блаженнішого Святослава з нагоди століття відновлення соборності українського народу та його держави «Наша Свята Софія».

По завершенні ректор прот. Петро Жук від імені спільноти подякував отцю Андрію Зелінському за лекцію, яка змусила нас ще раз переосмислити важливі цінності, на котрих базується наша ідентичність, що ми успадкували від Київської Мудрості.

Медіа-центр КТДС ім. арх. Гавриїла

33321