ЗАЛИШИТИ ВІДГУК

Богослужіння Великої суботи передвіщає нам воскресіння Ісуса Христа на третій день

Богослужіння Великої суботи передвіщає нам воскресіння Ісуса Христа на третій день
27 16:53 2019 0 коментарів 356 переглядів

«Той, хто зачинив безодню, лежить перед нами мертвий: обгорнений плащаницею із смирною, як смертний, кладеться у гріб Безсмертний. Прийшли жінки, намастили його миром, плачучи гірко й виголошуючи: Ця субота преблагословенна, бо Христос, заснувши сьогодні, воскресне на третій день», - співаємо у кондаку Великої суботи.  

Сьогодні вранці наша спільнота молилася Вечірню з Літургією св. Василія Великого, яку очолив о. Інокентій Волошин, а співслужили отці-настоятелі семінарії.            

У день Великої суботи ми спогадуємо, як наш Спаситель, який вчора був розп’ятий на хресті, обгорнений плащаницею лежить мертвий у гробі. У цей день єдинородний Син Божий спочив тілом від усіх своїх діл. Це нагадує нам про сотворення світу, коли Бог сьомого дня (у суботу) спочив від усього свого діла, що, творячи, зробив був (пор. Бут. 2,1-3). Водночас, ми проголошуємо зішестя Ісуса Христа в ад та звільнення праведників, які там перебували. Цю подію прекрасно оспівують стихири вечірньої:

«Сьогодні ад, стогнучи, голосить: Краще було б мені не приймати Народженого від Марії! Бо він прийшовши, зруйнував мою державу і мідні ворота розбив; душі, що їх я досі тримав, він, як Бог, воскресив. Слава, Господи, хресту твоєму і воскресінню твоєму».

Богослужіння Великої суботи сповнені хрещальної тематики. У давнину у цей день відбувалось хрещення осіб, які протягом тривалого періоду, який інколи міг тривати декілька років, готувались до таїнства хрещення. Для того, щоб було достатньо часу звершити хрещення у баптистерії, за межами власне храму, на вечірні читали 15 паремій – читань із Старого Завіту, які оповідають про вихід Ізраїля із Єгипту, святкування Пасхи та події воскресіння окремих осіб у Старому Завіту. Далі замість традиційного «Святий Боже» співають «Усі ви, що в Христа хрестилися, у Христа зодягнулися», яке також нагадує про прилучення до тіла Христового нових членів. Хрещенню також присвячене читання апостола із послання до Римлян: «всі ми, що в Христа Ісуса охристилися, у смерть його охристилися...  Коли ж ми вмерли з Христом, то віруємо, що й житимемо з ним» (Рим. 6,3-11).

Перед Євангелієм замість звичайного «Алилуя» співаються вірші 81-го псалма «Воскресни, Боже, судити землю…». Під час співу духовенство переоблачається із страсних риз у світлі. Це знаменує перехід до тематики воскресіння з мертвих Господа нашого Ісуса Христа, яке вже ось-ось відбудеться. Євангельське читання Великої Суботи — 28-й розділ Євангелія від Матея — говорить про воскресіння Ісуса Христа, його появу жінкам-мироносицям, а потім й апостолам. Причасний також оспівує цю подію: «Встав, ніби спав, Господь і воскрес Спаситель наш».

Ще однією особливістю Літургії Великої суботи є благословення вина та хлібів після заамвонної молитви. Це пов’язано з тим, що колись після цього богослужіння, яке відбувалось пізно ввечері вірні залишались у храмі на молитві до пасхальної утрені. Відповідно хліб і вино благословляли для підкріплення їхніх сил.

Отож, служба Великої суботи говорить нам про спочинок нашого Спасителя у гробі, про Його зішестя в ад та передвіщає воскресіння на третій день. 

Використані матеріали: https://ua.redtram.com/news/politics/404716740/

бр. Ярослав Кузишин, IV курс

34083


Коментарі


Praxzw d Praxzw d (25.04.2020 21:56)

Pcxvjc nqjpju online viagra prescription