ЗАЛИШИТИ ВІДГУК

Пам'ятний вечір блаженного Никити Будки

Пам
29 16:39 2022 0 коментарів 124 переглядів

28 вересня 2022 року в Київській Трьохсвятительській духовній семінарії відбувся пам'ятний вечір блаженного Никити Будки, єпископа УГКЦ, що зазнав мученицької смерті в лютих часах післявоєнних сталінських репресій.

Вечір організували брати 6-ого курсу КТДС. Було коротке слово про постать владики, мучеництво та близькість часів середини 20 століття нашим сучасним подіям. Відтак, був короткий відеоролик, що ознайомив братів-семінаристів ближче із особою та чином блаженного Никити Будки.

Блаженний Никита Будка народився в селянській родині в селі Добромірка в Галичині, сучасна територія Тернопільської області. Після здобуття середньої освіти у 1897 році проходив військову службу у Відні. У 1905 році закінчив богословську освіту в Інсбруку і того ж року, 25 жовтня, був висвячений на священика Андреєм Шептицьким. У своїй душпастирській роботі велику увагу приділяв українським емігрантам, відвідуючи українську діаспору в Німеччині, Бразилії, Аргентині, Канаді.

15 липня 1912 року був призначений римським папою Пієм XI титулярним єпископом Патари та єпископом для українських греко-католиків у Канаді, де він заклав основу для подальшого розвитку української греко-католицької митрополії. Хіротонія відбулася у Львові 13 жовтня 1912 року. Засновує у Канаді гуртожитки для української молоді. 1924 року в Йорктауні скликає перший собор греко-католицького духовенства. 1927 року подав у відставку, зберігши за собою титул почесного єпископа.

1928 року через погане здоров'я повертається на Західну Україну (на той час частину Польщі), до Львова, де займається відновленням санктуарію Богородиці у Зарваниці.

11 квітня 1945 року його заарештовують радянські спецслужби разом із іншими єпископами Української греко-католицької церкви. Суд засудив його до 8 років таборів особливого режиму та призначив відбування терміну в Казахстані, де він і помер від тяжких робіт 1 жовтня 1949 року в таборі під Карагандою.

Під час відвідин України у 2001 році Папа Римський Іван Павло II 27 червня 2001 року зарахував єпископа Никиту Будку до блаженних.

бр. Мар'ян Довганик, VI курс