ЗАЛИШИТИ ВІДГУК

10 років відновлення Київської семінарії

10 років відновлення Київської семінарії
16 20:49 2020 0 коментарів 369 переглядів

Унійна Церква пережил дуже непросте й бурхливе минуле, проте Господь приготував греко-католикам Великої України непередбачуване та велике майбутнє. 

З червня 2010 року Божого згідно з Декретом Верховного Архиєпископа Києво-Галицького та Архиєпископа Київського Любомира Гузара відновлено Київську духовну семінарію. Небесними покровителями обрано трьох святителів: Василія Великого, Григорія Богослова та Йоана Золотоустого.

Декрет про відновлення Київської семінарії

Відновлена вища між-єпархіальна семінарія є спадкоємницею та правонаступницею вищих духовних навчальних закладів Київської митрополії від початку її заснування, зокрема унійної семінарії в Радомишлі.

1626 року на різних соборах Київської митрополії Йосиф Велямин Рутський, дбаючи про духовенство, закликав заснувати латино-слов'янську колегію, яка виховувала б майбутніх священників. Семінарія пов'язана з іменами Київського митрополита Льва Шептицького та Ясона Смогоржевського. 1776 року навіть чужа держава визнала й створила окремий декрет-конституцію про Київську семінарію.

Радомишльський замок – резиденція унійних митрополитів. Наприкінці XVIII ст. при ній існувала духовна семінарія.

Із 1780-х будинок Київської семінарії розташовувався в Радомишлі, тепер у ньому функціонує середня школа. Місцеві люди пам'ятають, що на подвір'ї семінарії митрополити будували катедральний собор Пресвятої Трійці. Але вони не встигли цього завершити, бо 25 березня 1839 року Українську церкву ліквідували. Жителі пригадують, що її фундаменти проіснували до 1930-х років минулого століття. У час сталінських репресій їх розібрали.

Після перенесення осідку Глави і Отця УГКЦ до Києва Блаженніший Любомир Гузар побачив велику потребу у вихованні майбутніх священників на теренах центральної і східної частин України. Засягувши ради екзархів Блаженніший вирішив відновити духовну семінарію, 19 вересня 2010 р. Б. Глава Української Греко-Католицької Церкви  у співслужінні з єпископом-помічником Київським Йосифом (Міляном), екзархами Донецько-Харківським Степаном (Меньком), Одесько-Кримським Василем (Івасюком), Луцьким Йосафатом (Говерою) та з владикою Богданом (Дзюрахом), секретарем Синоду Єпископів, урочисто освятили приміщення Київської Трьохсвятительської духовної семінарії, тим самим офіційно благословили початок навчання і формації в її стінах перших 10 семінаристів і працю настоятелів: ректора о. Петра Жука, отця-префекта Олега Олексу та духівника о. Віталія Марцинюка. 

Урочисте освячення приміщення Київської Трьохсятительської духовної  семінарії УГКЦ  

Найважливішою аудиторією в семінарії - храм. Опираючись на спадкоємство семінарії в Радомишлі,13 червня 2015 р. Б. у Київській Трьохсвятительській духовній семінарії відбулась історична подія. Цього дня, Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав (Шевчук) разом з Преосвященним Архиєпископом і Митрополитом Івано-Франківським Володимиром (Війтишином) та Єпископом-помічником Київської архиєпархії Преосвященним Владикою Йосифом (Міляном) освятив наріжний камінь семінарійного храму. Як і в Радомишлі, його збудовано на честь Пресвятої Трійці.

Освячення наріжного каменя семінарійного храму

16 вересня 2017 р. Б. здійснилось те, до чого ми прагнули вісім років, – освячення храму Київської Трьохсвятительської духовної семінарії на честь Пресвятої Трійці. Блаженніший Святослав, Глава і Отець Української Греко-Католицької Церкви, звершив чин освячення храму та престолу. У вищеописаному дійстві брали участь єпископи з різних єпархій і екзархатів України та Європи:  це єп. Степан (Меньок) екзарх Донецький, єп. Йосафат (Говера) екзарх Луцький, єп. Михайло (Бубній) екзарх Одеський, єп. Василь (Тучапець) екзарх Харківський, Давид (Мотюк) єпископ Едмонтонський, єп. Борис (Ґудзяк) екзарх Франції, Швейцарії та країн Бенілюксу, єп. Богдан (Дзюрах) секретар синоду єпископів УГКЦ та архиєп. Харківський та Полтавський Ігор (Ісіченко). Семінарійна спільнота мала честь приймати в стінах новозбудованого храму багатьох ректорів, священників, що приїхали з різних теренів як України, так і цілого світу.

Фото освячення храму

Наступною важливою подією було визнання належного рівня семінарійної освіти через афіліацію до Українського Католицького Університету. 11 липня 2019 р. Б. Ватиканська Конгрегація (міністерство) католицької освіти акредитувала Київську Трьохсвятительську духовну семінарію, афіліювавши її з Богословським факультетом УКУ. Від тепер семінарія офіційно надає випускникам титул STB – бакалавр богослов’я, що визнається усіма Папськими й Католицькими університетами та інститутами. Цей результат уможливила дворічна наполеглива праця Ректорату та викладачів Київської Трьохсвятительської духовної семінарії.

о. Роман Островський та о. д-н Роман Завійський під час поїздки до Риму

10 років відновлення Київської семінарії увінчалися її утвердженням як потужного освітньо-формаційного центру. Майбутні кандидати до священства, на шляху до здобуття прекрасної мети, мають чудову нагоду всебічно зреалізувати свої найрізноманітніші здібності. Студенти семінарії вдало демонструють свої знання і уміння на наукових конференціях, турнірах, спортивних змаганнях, творчих фестивалях. Також вони беруть активну участь у житті Київської Архиєпархії та екзархатів: супроводжують співом богослужіння, прислуговують на архиєрейських богослужіннях, провадять капеланське служіння у військових частинах і госпіталях, послуговують на прощах і дитячих таборах. У семінарії діють група капеланів ім. архистратига Михаїла, семінарійний гурт «Метаноя», молитовне братство «Введення в Храм Пресвятої Богородиці», Катехитична школа ім. Кирила і Методія, семінарійний хор, квінтет «Аксіос».     

Цього року в семінарії був п'ятий випуск. За 10 років після відновлення тут здобули освіту  51 студент. 18 із них служать як священники, в різних регіонах України і за кордоном. 4 мають дияконський сан. Географія служіння випускників дуже широка: м.Мелітополь Донецького екзархату, м. Харків Харківського екзархату, м. Київ і Київська область, м.Мене, Чернігівська область, с.м.т. Чечельник, Віницька область що входять до Київської архиєпархії, один з випускників служить Об'єднаних Арабських Еміратах.

16 студентів зараз є на вищих студіях в провідних університетах Італії: Pontificia Università Urbaniana. Pontificia Università Salesiana, Pontificia Università Gregoriana, Pontificio Istituto Orientale, Pontificia Università Laterana. Також двоє навчаються в Німеччині: Die Katholische Universität Eichstätt-Ingolstadt.

Станом на цей рік, на доктораті навчаються двоє випускників семінарії - (біблійне богослов'я та канонічне право), на ліцензіаті - (аналог PhD) випускники поглиблюють свої знання в таких напрямках: біблійний, патристичний, катехитичний, моральне богослов'я, догматичне, пасторальне та психологія. 

Не зважаючи на пандемію, семінарія продовжує працювати: навчання провадиться в дистанційному форматі, ректорат проводить zoom-конференції з братами, семінаристи продовжують спільно молитися й провадити спільні Lectio Divina онлайн.  Семінарія готова розвиватися й реагувати на виклики сьогодення, щоб готувати гідних кандидатів до священства.

Наші випускники 2020 р. Б. 

Медіа-центр імені архангела Гавриїла