ЗАЛИШИТИ ВІДГУК

Брати КТДС поділилися зі спільнотою досвідом навчання за кордоном

Брати КТДС поділилися зі спільнотою досвідом навчання за кордоном
06 09:28 2020 0 коментарів 655 переглядів

5 березня, семінаристи КТДС, що мали можливість минулого семестру відвідати студії за кордоном завдяки програмі обміну студентами УКУ «Еразмус», провели семінарійній спільноті конференцію на тему «Досвід навчання за кордоном. Особливості Григоріанського університету та семінарії в Оломоуці». Доповідачами були брат Ярослав Кузишин, студент V курсу, та брат Мар′ян Довганик, студент ІІІ курсу.

«Дуже важливим для мене був досвід молитви в іншому обряді», - найперше відзначив брат Ярослав Кузишин, що навчався в Папському Григоріанському Університеті в Римі. За словами семінариста, такий досвід дозволив йому глибше пізнати молитовне життя Римо-Католицької Церкви, побачити багатство її духовності, а також наново переглянути містичність та духовність нашої, візантійської традиції. Відтак, студент КТДС мав можливість відкрити та свідчити наш обряд римо-католицьким семінаристам, які тільки поверхнево знали наш обряд – більшість із них перший раз мали досвід участі у візантійській Літургії і доводилось навіть пояснити, як правильно приймати Святе Причастя.

Не меншим здобутком брат Ярослав вважає досвід інтелектуального навчання: «Я міг вивчати важливі для мене предмети так, як я не мав би можливості робити це в Україні». З численних предметів (близько 258), вивчення яких пропонувалось, семінарист мусив обрати тільки три:  Пневматологію, Духовне керівництво та Слухання Біблії з трьох перспектив (равіністичної, патристичної та екзегетичної). Мовою викладання була італійська, проте іспити приймались багатьма мовами, адже ледь не кожен викладач знав в середньому п′ять мов.

Вслід після короткого представлення брата Ярослава Кузишина, з доповіддю виступив брат Мар′ян Довганик. "Для мене власне це був більше досвід іншої семінарії, аніж самого навчання", - говорив на зустрічі брат Мар'ян Довганик. Передусім, варто зазначити, що абсолютна більшість чеських семінаристів дуже свідомі свого вибору. Тому дуже сумлінно та натхненно виконують устав і свої обов'язки. У житті семнірастів багато особистої молитви, попри те, що не бракує й дозвілля.

Навчання відбувається не в семінарії, а в Університеті Палацького. Зазвичай розпорядок дня виглядає так: вставання є рекомендованим о 5.40 ранку (але не обов'язкове саме в цей час), о 6-ій ранку розпочинається ранкова програма, яка складається з ранкових молитов (аналог нашої утрені), півгодини розважання над Божим Словом, святої меси, а, відтак, сніданку. О 8-ій ранку розпочинається навчання в університеті. Відтак, о 13.00 передобідня молитва, о 13.15 - обід. Після обіду є вільний час і можливість виходу в місто з 15.00 до 16.00. Відтак, навчання в кімнатах. О 18.00 - вечірні молитви, після яких є вечеря о 18.15. О 20.00 є вечірня програма, яка є щодня різною - це може бути адорація, Lectio Divina або ж спільна вервиця.

Перед початком навчання є тижневі реколекції у містечку Велеград на півдні Моравії. Відтак, семінаристи отримують програму на рік, у якій зокрема для кожного семінариста призначені декілька вікендів з ментором - отцем-парохом певної парафії, - де семінарист може здобути практичний пасторальний досвід. Якщо не передбачено інших заходів, у неділю ввечері оломоуцькі семінаристи співають вечірню в Катедральному соборі разом з Оломоуцьким архієпископом. Проте частими є виїзди на різні парафії та інші акції в часі вихідних.

Київська семінарія УГКЦ намагатиметься й надалі знаходити можливості своїм студентам здобувати закордонну освіту, щоб в такий спосіб підвищити рівень освіченості своїх студентів. Семінарійна спільнота Київської Трьохсвятительської духовної семінарії вдячна УКУ за можливість отримати такий досвід.

бр. Маркіян Буняк, ІІІ курс КТДС