ЗАЛИШИТИ ВІДГУК

#Пізнавально_Коротка хронологія історії Української Греко-Католицької Церкви

#Пізнавально_Коротка хронологія історії Української Греко-Католицької Церкви
14 16:08 2020 0 коментарів 1613 переглядів

Середина І ст. - легендарна подорож апостола Андрія по Дніпру і благословення Києва як майбутньої християнської столиці.

Кінець І - поч. II ст. - мученицька смерть св. Климента, Папи Римського, в Херсонесі

957 р. - хрещення київської княгині Ольги в Константинополі.

988 р. - офіційне проголошення християнства державною релігією Kиївської Русі св. рівноапостольним князем Володимиром. Заснування Київської митрополії у складі Царгородського патріархату та в єдності з Римським Апостольським престолом.

Близько 1000 р. - посланці з Рима приносять у дар Володимиру Великому мощі св. Климента, Папи Римського, віднайдені св. Кирилом, апостолом слов'ян, у Херсонесі.

1439 р. - підписання київським митрополитом Ісидором акту про відновлення єдності Східної та Західної Церков на соборі у Флоренції.

1441 р. - урочисте проголошення Флорентійської унії у соборі Святої Софії в Києві. Вороже сприйняття церковного поєднання у Москві, ув'язнення та вигнання митрополита Ісидора.

1476 р. - звернення київською митрополита Мисаїла до Папи Сикста IV з визнанням його верховенства та проханням про дотримання рівності християн східної і західної традицій.

1500 р. - київський митрополит Йосип Болгаринович відправляє посольство до Рима з проханням про поновлення сопричасності з Римським Апостольським престолом.

1589 р. - визнання Царгородським Патріархом Єремією II автокефалії Московської Церкви та надання їй статусу патріархату; підтвердження канонічної приналежності Київської митрополії до Царгородського патріархату.

1596 р. - проголошення на соборі в Бересті відновлення сопричасної єдності Київської митрополії з Римським Апостольським престолом, підтримане митрополитом Михайлом Рогозою та більшістю єпископату. Заперечення унії Берестейським православним собором під головуванням диякона Никифора екзарха Царгородського патріархату, львівського та перемишльського єпископів.

1596 - 1632 рр. - перебування в Києві осідку унійних митрополитів Михайла Рогози (1589-1549), Іпатія Потія (1600 - 1613) та Йосипа Велямина Рутського (1614 - 1637).

1628 - 1629 рр. - спроба поєднання прихильників і противників унії навколо ідеї утворення спільного Київського патріархату, який перебував би у подвійному сопричасті з Римом і Царгородом, підтримана митрополитом Йосипом Велямином Рутським, архиепископом Мелетіем Смотрицьким та архимандритом Петром Могилою.

Кінець XVII - поч. XVIII ст. - поступове прийняття єдності з Римським Апостольським престолом єпархіями Правобережної та Західної України (Мукачівська – 1646, Перемишльська -1691, Львівська - 1700, Луцька – 1702)

1721 р. - ліквідація патріаршества та запровадження синодального устрою Православної Церкви в Російській імперії; пониження статусу Київської митрополії до архиєпархії.

1772-1795 рр. - поділи Речі Посполитої Росією, Прусією та Австрією; ліквідація урядом Катерини II Київської унійної митрополії та насильницьке переведення католиків східного обряду на російське одержавлене православ’я.

1808 р.  - відновлення Галицької (греко-католицької митрополії на українських землях, що 1772 р. увійшли до складу Австрійської монархії, з наданням її предстоятелям усіх прав, що раніше належали київським митрополитам.

1908 р. - надання Папою Пієм X повноважень адміністратора Київської унійної митрополії галицькому митрополитові Адреєві Шептицькому.

1914 р. початок Першої світової війни; арешт митрополита Андрея Шептицького російською окупаційною владою та його увязнення вРосії.

1917 р. - звільнення митрополита Андрея Шептицького з увязнення. Переговори з провідниками Української Центральної Ради М. Грушевським та В. Винниченком. Відновлення у Києві греко-католицької парафії та спорудження деревяної церкви.

1934 р. - знищення радянською владою греко-католицького храму в Києві.

1939 р. - початок Другої світової війни. Приєднання Західної України до СРСР. Репресивні дії сталінського режиму супроти УГКЦ.

1941 р. - звернення митрополита Андрея Шептицького до православних архиєреїв в Україні з пропозицією утворити єдину помісну Церкву.

1946 р. - насильницька ліквідація УГКЦ в Галичині під виглядом її " воззєднання" з Російською Православною Церквою після арештіd та ув'язнення єпископату на чолі з митрополитом Йосипом Сліпим. Перехід греко-католиків у підпілля.

1963 р. - звільнення митрополита Йосипа Сліпого з радянської неволі іа його прибуття до Рима для участі у Другому Ватиканському Соборі Проголошення вимоги утворення Київсько-Галицького патріархату.

1987 р. - заява представників греко-католицького єпископату і духовенства про вихід з підпілля.

1988 p. - святкування тисячоліття Хрещення Русі в Україні і світі. Посилення руху за релігійну свободу в СРСР та легалізацію заборонених тоталітарним режимом Українських Церков.

1989 р. - зустріч радянського лідера Михайла Горбачова з Папою Римським Іваном Павлом II. Дозвіл на реєстрацію громад УГКЦ та УАПЦ.

1991 р. - проголошення державної незалежності України. Повернення Предстоятеля УГКЦ кардинала Мирослава Івана Любачівського до осідку у Львові.

2000 р. - після смерті Верховного Архиєпископа Мирослава Івана Любачівського Синод Єпископів обрав Владику Любомира Гузара Главою УГКЦ.

2001 р. - історичний візит Папи Римського Івана Павла II в Україну.

2002 р. - Синод Єпископів УГКЦ прийняв рішення про перенесення Патріаршого престолу УГКЦ до столиці України та будівництво Патріаршого собору в Києві.

2002 р. - освячення наріжного каменя Патріаршого собору. Свято відбулося за участю Блаженнішого Любомира, Апостольського нунція в Україні Архиепископа Николи Етеровича та десяти єпископів УГКЦ з України та з-за кордону.

2005 р. - повернення осідку Глави УГКЦ до Києва. Благословення Римського Архиєрея Івана Павла II на відновлення Києво Галицького Верховного Архиєпископства з юрисдикцією на всю територію України. Звернення Блаженнішого Любомира до предстоятепів Православних Церков з пропозицією розпочати діалог щодо утворення єдиної помісної Церкви Київської традиції в Україні.

2006 р. - на свято Богоявпення, 19 січня, у підвальній частині Патріаршого собору Воскресіння Христового відслужено першу Божественну Літургію.

2007 р. - спорудження неподалік Патріаршого собору дерев'яного храму Благовіщення Пресвятої Богородиці. Його урочисте освячення здійснено 7 квітня.

10 лютого 2011 р. - Папа Венедикт XVI прийняв зречення Блаженнішого Любомира (Гузара) з уряду Верховного Архиєпископа Української Греко-Католицької Церкви.

23 березня 2011 р. -  виборчий Синод єпископів УГКЦ обрав єпископа Святослава Шевчука Верховним архієпископом Києво-Галицьким, Главою Української Греко-Католицької Церкви. І 27 березня відбулася інтронізація нового Глави УГКЦ у Патріаршому соборі Воскресіння Христового у Києві.

18 серпня 2013 р. - з нагоди 1025-річчя Хрещення України-Русі Глава УГКЦ Блаженніший Святослав (Шевчук) освятив Патріарший собор Воскресіння Христового.

31 травня 2017 р. - на 85-му році життя після важкої недуги до Бога відійшов Блаженніший Любомир, Верховний Архиєпископ-емерит Української Греко-Католицької Церкви.

5 червня 2017 р. -  в крипті Патріаршого собору Воскресіння Христового УГКЦ в місті Києві упокоїлося тіло глави Української Греко-Католицької Церкви у 2001—2011 рр. Верховного Архієпископа Києво-Галицького (2005—2011 рр.)

 Медіа-центр КТДС