ЗАЛИШИТИ ВІДГУК

«Нехай зі мною станеться по слову твоєму!»

«Нехай зі мною станеться по слову твоєму!»
07 10:01 2018 0 коментарів 866 переглядів

Лука 1, 26-38

Шостого місяця ангел Гавриїл був посланий Богом у місто в Галилеї, якому ім'я Назарет, до діви, зарученої чоловікові, на ім'я Йосиф, з Давидового дому; ім'я ж діви було Марія. Ввійшовши до неї ангел, сказав їй: “Радуйся, благодатна, Господь з тобою! Благословенна ти між жінками.” Вона ж стривожилась цим словом і почала роздумувати в собі, що могло значити те привітання. Ангел їй сказав: “Не бійсь, Маріє! Ти бо знайшла ласку в Бога. Ось ти зачнеш у лоні й вродиш сина й даси йому ім'я Ісус. Він буде великий і Сином Всевишнього назветься. І Господь Бог дасть йому престол Давида, його батька, і він царюватиме над домом Якова повіки й царюванню його не буде кінця.” А Марія сказала до ангела: “Як же воно станеться, коли я не знаю мужа?” Ангел, відповідаючи, сказав їй: “Дух Святий зійде на тебе й сила Всевишнього тебе отінить; тому й святе, що народиться, назветься Син Божий. Ось твоя родичка Єлисавета - вона також у своїй старості зачала сина, і оце шостий місяць тій, що її звуть неплідною; нічого бо немає неможливого в Бога.” Тоді Марія сказала: “Ось я Господня слугиня: нехай зо мною станеться по твоєму слову!” І ангел відійшов від неї.

«Нехай зі мною станеться по слову твоєму!»

Сучасний нам світ практикує одну дуже важливу чесноту – це вміння все зважувати, обдумувати, перш ніж прийняти остаточне рішення. Кожному із нас знайома ситуація, коли серед ряду альтернатив потрібно вибрати одну, і вона має бути найкраща. Наприклад, ми поставили перед собою завдання придбати мобільний телефон. На перший погляд все просто: достатньо піти в найближчий магазин і придбати його. Але несподівано для себе ми відкриваємо, що є десятки виробників телефонів, кожен із них пропонує кільканадцять моделей, які ще мають різні варіації. Інтриги додає наявність Інтернету, за допомогою якого ми довідуємося, що існує ряд продавців даного продукту. Кожен пропонує свої умови і ціну. Тоді починається напружена інтелектуальна робота: пошуки, зважування, оцінювання ризиків, порівняння цін і т.д., аж поки не знайдемо, на наш погляд, найкращий варіант. Мабуть, усі погодяться, що такий підхід є добрий, бо дозволяє досягнути найбільшої вигоди і найменших витрат.

Існує й інший вид пошуків – духовний. Від інтелектуального він відрізняється тим, що духовний вимір не є так легко досяжний і зрозумілий для нашого розуму. Для чого я живу? Чи в мене є покликання? Який стан маю вибрати? Чи перебування в семінарії має зміст? А може моє майбутнє служіння нікому не потрібне? Зрештою, чи Бог любить мене? Ось невеликий перелік питань, з якими кожен з нас, хтось раніше, а хтось пізніше, може зіткнутись. Сьогоднішнє Євангеліє може допомогти нам зрозуміти, як вести духовні пошуки.

До скромної дівчини з Назарету на ім’я Марія прийшов ангел і привітався, назвавши її благословенною між жінками. Марія реагує тривогою і певним нерозумінням. Вона роздумує над подією, але не наважується запитувати. Тоді Бог, який знає, що діється в її серці, в особі ангела перший проявляє ініціативу. Перш за все Він заспокоює Марію. Тут ми бачимо, що Господь ставиться до емоцій людини з великим розумінням, приймає їх. Далі ангел Гавриїл пояснює причину свого приходу, щоб сповістити про зачаття довгоочікуваного Месії, Сина Божого. Це викликає ще більше нерозуміння у Марії, вона запитує, як може зачати невинна дівчина. Ангел дещо пояснює Марії, хоча саме зачаття залишається оповите тайною. У той же час слова Гавриїла закликають довіритись, що остаточно допомагає Марії висловити згоду: «Нехай зі мною станеться по слову твоєму!».

Як інтелектуальні пошуки, так і духовні потребують часу. Традиція нам каже, що у віці трьох років батьки віддали Марію до храму. Там вона розвивалась і зростала у чеснотах аж до тої міри, що «знайшла ласку в Бога». Отже події Благовіщення передує тривалий період приготувань: Марія в тиші й молитві перебувала при храмі, вчилась слухати голос Бога, зростала в любові до Нього. Бог формував щирість і відкритість в душі своєї улюблениці. Ці властивості є дуже важливі. Коли душа є щира і відкрита до спілкування з Богом, вона зростає у смиренні, бо пізнає велич Бога і свою неміч. Для прикладу, Захарія також отримав благу вість про зачаття Івана Хрестителя, але він засумнівався у правдивості слів Гавриїла і вимагав якогось знаку. Він отримав знак, але не той який сподівався – замовкнув аж до народження Хрестителя. У випадку Марії бачимо, як вона щиро шукає зміст події, намагається зрозуміти її, однак нічого не вимагає у Бога. Вже тут ми бачимо як чеснота смирення проявляє себе. Смирення ніби привертає увагу Бога, Він виходить назустріч людським обмеженням і слабкостям, Він виливає ще більше благодаті, пояснює Діві свій задум.

«Нехай зі мною станеться по слову твоєму!» - кульмінаційний момент цієї історії. Тут єднаються дві волі – Божа і людська. На прикладі Марії ми бачимо, як Бог веде людину крізь життя. Ми маємо право формулювати перед Богом непрості запитання. Святе Письмо показує нам численні приклади: апостоли, праведний Йов, пророки, патріархи. Всі вони про щось питали у Бога, формулювали проблеми, але робили це щиро і відкрито, з гарячим бажанням віднайти відповіді. Св. Августин закликає: «віруй, щоб розуміти, розумій, щоб вірувати». Тому, наслідуючи Марію, ми також можемо звертатись до Бога, говорити про наболіле, формулювати проблеми. Коли робитимемо це зі смиренням, то можемо мати певність, що знайдемо відповідь на свої драматичні запитання, лиш потрібно трохи часу і довіри.

Нехай Господь наш Ісус Христос просвітить наші серця світлом правди, наповнить благодаттю і зробить здібними шукати і виконувати Його волю. Нехай у неспокійній дорозі життя укріплює нас переконання, що найкращим, найбільш безпечним і приємним рішенням у житті є виконання волі Божої, так щоб разом з Марією ми могли сказати: «Нехай зі мною станеться по слову твоєму!».

бр. Олександр Кузьович, V курс