ЗАЛИШИТИ ВІДГУК

«Тернистий шлях Патріарха Йосифа Сліпого»

«Тернистий шлях Патріарха Йосифа Сліпого»
20 10:53 2017 0 коментарів 809 переглядів

Український народ уже століттями бореться за свою гідність, свободу, незалежність та відновлення історичної справедливості. Саме 2017 рік в нашій Церкві є присвячений особі Патріарха Йосифа Сліпого – мужнього ісповідника віри – з нагоди 125-річчя його дня народження. 18 лютого 2017 року семінаристи завітали до м. Фастова із виставою «Тернистий шлях патріарха Йосифа Сліпого». Вистава проходила у стінах фастівського державного краєзнавчого музею.

Спершу виступив із вступним словом прот. Віталій Марценюк. У своїй промові він наголосив на тому, що ця зустріч має на меті дивитися на Українську Церкву, яка, подібно до Христа, несла свій хрест на Голгофу. Адже в час сталінщини її переслідували, вбивали та знищували ідентичність самої української Церкви, це був один із найважчих періодів історії Церкви. Прикладом цього є патріарх Йосиф Сліпий, який із 40-го свого священства вісімнадцять років страждав. Незважаючи на всі перешкоди, патріарх після страждань, дбав про відновлення церковного та суспільного життя.

На вечорі був присутній кандидат історичних наук отець Тарас Бублик. Він звернув увагу на те, що через важкі історичні обставини Йосиф Сліпий не зміг себе проявити як науковець. Але в 20-ті роки XX століття втручається в життя церкви і займається науковою діяльністю: в 1925 році отець Йосиф Сліпий стає ректором Львівської духовної семінарії; в 1929 році стає ректором Богословської Академії; також викладав догматику латинською мовою.

Він був дуже строгим. Можливо й комусь це не подобалося, але це стало запорукою того, що зміг перенести ці страждання. Патріарх хотів реалізувати ідею богословської академії не тільки для семінаристів, але й для світських осіб.

Постало питання щодо наступника глави Церкви, коли ще був митрополит Андрей Шептицький. Через твердість та принциповість Йосифа митрополит Андрей вибирає своїм наступником саме його. Хоча Йосип Сліпий відмовлявся, але він згодився і прийняв це як випробування та утвердження у впевненості своєї Церкви.

Йосифа Сліпого намагалися зламати морально. Тому всі допити відбувалися вночі, і вдень неможна було спати. Також зламували фізично. В одних зі своїх споминів він згадує те, що найбільше страждав від тих переїздів, це були важкі періоди. Патріарх вважався політичним в’язнем. В його звільненні посприяв сильно папа Іван XXIII.

Йосиф Сліпий завжди говорив, що наша церква достойна патріархату. З його життя можна взяти кілька основних історичних подвигів, а саме:

     високо підніс українську богословську науку, як ректор Львівської духовної семінарії, засновник Українського богословського товариства;

        вісімнадцятирічне страждання в тюрмах. Судили його 4 рази;

        Освячення собору Святої Софії у вересні 1969р.

        оборона прав не тільки УГКЦ, а й усіх східних католицьких церков. Крім того, Йосиф Сліпий створив патріархат УГКЦ, вніс значний вклад в науку і культуру рідного народу.

Він прислужився не тільки своїй церкві, але й своєму народові. Йосиф Сліпий  став основою нашої Церкви. Багато ідей його не реалізувалися, але завдяки своєму мучеництву добився добра для церкви і народу. Сам митрополит себе винним у в чомусь не вважав і не просив про своє помилування.

Йосиф Сліпий відзначився в історії як впливовий церковний і суспільний діяч, політик, науковець і літератор. Важливим для нього була молитва, наука, велика та важка праця. Патріарх вмів запалювати інших людей до доброго, святого, власне до Божого. Від себе він вимагав дуже багато, від інших – не менше.

Молімося, навчаймося і працюймо для того, щоб наша Церква могла запалити людей тим вогнем Святого Духа.