ЗАЛИШИТИ ВІДГУК

Сім'я пожертвувала комплект священичих риз на семінарійний храм Пресвятої Трійці

Сім
09 20:44 2018 0 коментарів 248 переглядів

Ще одна сім’я зголосилася і у рамках акції «Подаруй священичі ризи у храм Пресвятої Трійці» пожертвувала кошти на священиче облачення. Тому висловлюємо щиру подяку за цю пожертву і продовжуємо наші ознайомчі статті про священичі богослужбові ризи.

Ще одним елементом священичого літургійного одягу є нарукавники. Їх також називають «поручі». Зазвичай, вони мають вишите знамено хреста, що розміщено по центру.

«Нарукавники мають практичне значення, бо стягують широкі рукави стихаря. Священикові нарукавники пригадують, що, будучи створінням Божим, він повинен уповати не на свої власні сили, але на ласку Божу і Його допомогу. Нарукавники символізують Божу силу, кріпость і мудрість, а також пригадують кайдани, якими Христа скували під час арешту у Гетсиманському саду».

Симеон Солунський пише таке: «Нарукавники символізують кайдани Спасителя, якими він був зв’язаний, коли його вели до Пилата». І також: «Так звані нарукавники символізують всемогутність сили Божої і те, що священнодійство Тіла і Крові Ісус здійснює власними руками».

Кожен нарукавник, взятий окремо, має свій символ. Так, правий нарукавник символізує всемогутність Христа. Лівий нарукавник – терпеливість Христового служителя і його бадьорий дух. Ці значення випливають із молитов, що їх промовляє служитель, вдягаючи нарукавники. Коли диякон накладає нарукавники на руки, то на праву каже: «Десниця Твоя, Господи, прославилася силою; права Твоя рука, Господи, знищила ворогів, і величністю Своєї слави Ти погубив супротивників», а на ліву: «Руки Твої сотворили мене й укріпили мене; врозуми мене, і я заповідей Твоїх навчуся».

Сьогодні за нашою традицією нарукавники одягають усі ступені священства: диякон, священик, єпископ. Проте, досить довгий час у Київській Русі нарукавники не були елементом священичих риз. І тільки «у XV ст. священики перейняли нарукавники від єпископів».

Відповідником нарукавників у Римо-католицькій літургійній традиції є маніпул (лат. manipulus) – тканина з вишитим хрестом, яку священик одягає на ліву руку під час літургії.   

Медіа-центр КТДС ім. арх. Гавриїла

Матеріали: Дрогобицька духовна семінарія

Блог Івана Дутки

Новая Скрижаль

27551


більше...

Читайте також: