ЗАЛИШИТИ ВІДГУК

"Хресту Твоєму поклоняємось, Владико, і святеє Воскресення Твоє славимо!"

"Хресту Твоєму поклоняємось, Владико, і святеє Воскресення Твоє славимо!"
31 21:45 2019 0 коментарів 317 переглядів

У третю неділю Великого посту, яку свята Церква називає Хрестопоклонною, у храмі Пресвятої Тройці відбулася Велика Утреня з винесенням Чесного Хреста Господнього, а також урочиста Божественна Літургія. Богослужіння очолив отець Інокентій Волошин, префект із дисциплінарної частини КТДС.

У проповіді отець Інокентій наголосив, що святий Хрест - це символ торжества нашої віри. "В підпіллі, коли Літургію служили у маленьких квартирах отця Германа Будзінського або отця Василя Вороновського, ми не бачили великих іконостасів, там не було багато ікон, але ми стояли перед Хрестом, ми споглядали його, ми пізнавали Христа розп'ятого. Після такої Літургії відчувалось, що хоч ми у підпіллі, але ми перемогли. Відчувалось торжество нашої віри!", - сказав проповідник. 

Нижче подаємо короткий опис почитання Хреста в нашій Східній традиції з праці отця Юліяна Катрія ЧСВВ "Пізнай свій обряд":

ОБРЯД ПОЧИТАННЯ СВЯТОГО ХРЕСТА

Урочисте поклоніння святому хресту на утрені цієї неділі відбувається так.

У переддень празника гарно прибраний квітами святий хрест виносять після вечірні з захристії на престол. Наступного дня на утрені в часі великого славословія священик бере святий хрест з престола, кладе його собі на голову, виносить на середину церкви і ставить на тетраподі. Тепер співають тропар "Спаси, Господи... ", після нього співають тричі "Хресту Твоєму... " і кожного разу усі роблять доземний поклін. Під час співу хресних стихир усі побожно цілують святий хрест.

Ось одна зі стихир, яку співають при почитанні святого хреста: "Прийдіть, вірні, поклонімся животворному дереву, на якім Хрис­тос Цар слави, добровільно руки простерши, підніс нас до первіс­ного блаженства, що його перед тим через розкіш був украв ворог і спричинив наше прогнання від Бога. Прийдіть, вірні, поклонімся дереву, яким ми вдостоїлися розтрощити голови невидимих ворогів. Прийдіть, усі країни народів, і Господній хрест піснями звеличаймо: Радуйся, хресте, упавшого Адама совершенне спасення. Тобою величаються наші найвірніші царі, бо Твоєю силою сильно перема­гають ізмаїльських людей. Тебе сьогодні ми християни зі страхом цілуємо, на Тобі розп'ятого Бога славимо, кажучи: Господи, розп'я­тий на хресті, помилуй нас, бо Ти благий і чоловіколюбець".

Цього дня, замість "Святий Боже", співаємо на Літургії "Хресту Твоєму... ". Цю пісню на честь святого хреста співаємо після кожної відправи цілий тиждень аж до п'ятниці і при тому поклоняємося святому хрестові та побожно його цілуємо.

Справді, Хрестопоклонна неділя вчить нас розуміти велике значення святого хреста для нас не тільки в часі посту, але і для нашого цілого життя. Ця неділя показує нам, що де хрест, там сила, там перемога, там спасення і там запевнене воскресення до вічного щасливого життя.

Для більшої заохоти до почитання і любови святого хреста часто пригадуймо собі ті глибокі думки, що вийшли з уст великого почитателя святого хреста святого Єфрема Сирина († 373): "Хрест — воскресення мертвих. Хрест — надія християн. Хрест — жезл кульгавих. Хрест — потіха бідних. Хрест — скинення гордих. Хрест — надія безнадійних. Хрест — кермо для плаваючих. Хрест — пристань для гонених бурею. Хрест — батько для сиріт. Хрест — потіха для терплячих. Хрест — охоронець для юнаків. Хрест — слава для мужчин. Хрест — вінець для старців. Хрест — невинність для дівиць... Хрест — хліб для голодних і джерело для спрагнених... Тож кладімо животворний хрест на чоло, на очі, на уста і на свої груди... Ні на одну годину, ні на один момент не залишаймо хреста та без Нього нічого не робім, але чи спимо чи встаємо, чи працюємо, чи їмо чи п'ємо, чи йдемо в дорогу, чи плаваємо по мор'ю, чи переходимо ріки — усі свої члени ми повинні оздобляти животворним хрестом".

 Медіа-центр святого архангела Гавриїла КТДС

33607


більше...

Читайте також: