ЗАЛИШИТИ ВІДГУК

Блаженніший Святослав провів у КТДС відкриту лекцію з патрології і патристики

Блаженніший Святослав провів у КТДС відкриту лекцію з патрології і патристики
Листопад 15 17:30 2017 0 коментарів 1230 переглядів

Христова Церква має своїм фундаментом та опорою Святе Писання та Святе Передання. Останнє втілюється у багатому різноманітті проявів. Серед великих скарбів християнської традиції окреме значення має спадщина святоотцівського богослов'я. Духовний досвід та навчання Отців Церкви, тобто християнських теологів та мислителів першого тисячоліття, є основою нашої духовності, тому що їх неустанною працею ми отримали не тількі духовні повчання та теологічні твори, але також і різні церковно-поетичні твори, які стали основою християнської гімнографії та Літургії.

Культурно-філософським внеском Отців Церкви в християнську традицію займається окрема богословська дисципліна – патрологія і патристика. Це одна з найголовніших частин загальної історії богослов'я, і в навчальних програмах семінарії їй приділяється багато уваги.

Наша семінарія у вівторок, 14 листопада, пережила радісну подію – Глава і Отець Української Греко-Католицької Церкви, Блаженніший Святослав провів відкриту лекцію на тему значення патристичної спадщини в житті Церкви.

Блаженніший Святослав розповів про критерії визначення «Отців Церкви» – тих, кого Церква почитала як своїх духовних отців. Вони мали відзначатися святістю життя, істинністю навчання, визнанням церковної спільноти та давністю.

Рефлексія над богословською спадщиною богословів минулого не є регресивною відмовою від розвитку теологічної думки сучасної Церкви, але відродженням – ми сьогодні повинні черпати натхнення та відновлення з джерел християнської культури. Тому Патріарх Святослав пригадав нам гасло, під яким проводився неопатристичний синтез ХХ століття, «Вперед до Отців!», який уперше проголосив у 1937 році протоієрей Георгій Флоровський у книзі «Шляхи російського богослов'я». Блаженніший наголосив, що «Вперед до Отців!» означає, що треба дорости усім нам, щоби бути здібними так цікаво, повно, але правильно, православно, цілісно передати нашу віру сучасній людині в такий спосіб, щоб вона змогла зрозуміти її і сприйняти.

Після вступної частини своєї лекції Блаженніший Святослав розповів про головні джерела патристичної літератури, якими володіє бібліотека нашої семінарії. Власне, його стараннями ми маємо повне зібрання книг серії «Patrologiae curcus completus (patrologia graeca et latina)», яку уклав протягом 1844-1866 років французький католицький священник Жак Поль Мінь (Jaques Paul Migne). Окрім того, Блаженніший представив нам словник «Enchridion symbolorum, definitionum et declarationum de rebus fidei et morum» («Посібник з символів, визначень та постанов щодо віри та звичаїв») Генриха Йозефа Денцингера (1819-1883), католицького богослова, профессора Вюрцбурзького університету. Книжка ця є витягом з основних догматичних джерел та документів Католицької Церкви. Крім того, Блаженніший ознайомив нас з іншими посібниками, які покликані допомогти богословам у вивченні святоотцівської спадщини.

Наостанок лекції Патріарх Святослав закликав семінаристів до зацікавлення патристичними студіями та висловив побажання розвитку богословських досліджень студентів КТДС у цій сфері. Також подарував семінарії ряд надзвичайно важливих книг - «інструментів», які сприяють кращому розумінню спадщини Отців Церкви. Серед них «Dictionary of Early Christian Literature» («Словник ранньохристиянської літератури»), Dopp and Wilhelm Geerlings editors; «A Patristic greek lexicon» («Патристичний грецький лексикон») edited by G.W.H. Lampe; та багато інших.

Опісля ректор семінарії прот. Петро Жук висловив подяку Блаженнішому Святославу за цікаву лекцію та за ті важливі дари, що сприяють науковому зростанню семінарії. 

Після відкритої лекції Блаженніший Святослав очолив Вечірню у семінарійному храмі Пресвятої Тройці.

Висловлюємо щиру подяку Блаженнішому Патріарху Святославу за цікаву лекцію, що дозволила нам ознайомитися з багатою скарбницею Отців Церкви, та бажаємо йому многих і благих літ.

бр. Леонід Бізунов, VI курс

26360


більше...

Читайте також: